Worki, cienie oraz sińce pod oczami. Jak się ich pozbyć?

Mówi się, że oczy to zwierciadło duszy. W praktyce jednak te okolice są szczególnie wrażliwe na proces starzenia i czynniki zewnętrzne. Jednym z problemów mogą być worki pod oczami i wiele kobiet zastanawia się nad tym, jak się ich pozbyć. Ten defekt kosmetyczny i estetyczny może skutecznie odbierać pewność siebie, kojarząc się jednoznacznie z przemęczeniem i starością. Opuchlizna okolic oczu nadaje twarzy specyficznego wyrazu i domowe metody, takie jak nakładanie plastrów ogórka, przynoszą kiepskie rezultaty. Dzięki zabiegom medycyny estetycznej można zniwelować ten efekt i sprawić, że okolice oczu znów będą prezentowały się młodo i promiennie. Zanim jednak wyjaśnimy, jak można zlikwidować worki pod oczami, dowiedz się, z czego wynikają i czym właściwie są.

Czym są worki pod oczami?

Cienie i worki pod oczami to nic innego jak łagodne obrzęki, wynikające z gromadzenia się limfy w okolicach powiek dolnych. Pojawiają się, niestety, wraz z wiekiem, choć przyczyny worków pod oczami są liczne i może się zdarzyć, że pojawią się już w młodości. Najbardziej widoczne są w godzinach porannych – to wtedy wokół oczu zbiera się woda. Worki pod oczami z tego powodu kojarzą się ze zmęczeniem i nieprzespaną nocą, co wywołuje podejrzenie o niezdrowym stylu życia danej osoby. Uciążliwe „wory pod oczami” przybierają często formę swego rodzaju woreczka, wyraźnie odstającej opuchlizny. Kiedy z biegiem czasu spada napięcie mięśnia okrężnego oka, stają się coraz bardziej widoczne. Sposoby na worki pod oczami są liczne – okłady, kremy – jednak w domowych warunkach trudno je zlikwidować na stałe.

Skąd się biorą worki? Najczęściej ten problem pojawia się ze względu na proces starzenia. Skóra wokół oczu jest szczególnie delikatna i znajduje się pod nią niewiele tkanki, dlatego w tych okolicach najbardziej widać pierwsze znaki upływającego czasu. Fibroblasty, które wydzielają kolagen i elastynę, z wiekiem stają się coraz mniej wydajne. Szacuje się, że już od mniej więcej dwudziestych piątych urodzin co roku o 1% spada produkcja kolagenu. Kwas hialuronowy, odpowiadający za prawidłowe nawilżenie, również w wieku dojrzałym nie jest wytwarzany tak wydajnie, jak w młodości. Przekłada się to na osłabienie kondycji skóry. Innym problemem jest zatrzymywanie wody w organizmie. Wszystkie te czynniki wpływają na to, że włókna kolagenowe, stanowiące swego rodzaju rusztowanie dla tkanek, stają się coraz słabsze, przez co skóra zaczyna być wiotka. Wraz z utratą jędrności skóry pojawiają się takie symptomy jak zmarszczki, opadające powieki, utrata owalu twarzy i niestety – również worki pod oczami.

Worki pod oczami – przyczyny

Co przyczynia się do powstawania worków pod oczami? Czynników jest więcej, niż może się wydawać. Ma na to wpływ przede wszystkim proces starzenia, ale także tryb życia czy inne schorzenia:

  • osłabienie włókien kolagenowych,
  • nadużywanie alkoholu i palenie papierosów,
  • niewystarczająca ilość snu,
  • głębokie umiejscowienie gałki ocznej,
  • cienka skóra w okolicy oczu,
  • zaburzenia pigmentowe,
  • zatrzymanie wody w organizmie,
  • osłabienie naczyń krwionośnych,
  • predyspozycje genetyczne,
  • wiotczenie mięśni,
  • nieprawidłowa dieta z niedoborem żelaza,
  • co ciekawe, wpływ na powstawanie worków pod oczami ma także nadmierne opalanie się, również na solarium,
  • różnorodne schorzenia: cukrzyca, choroby nerek, niedoczynność tarczycy, problemy kardiologiczne, alergie. Jeśli zmagasz się z problemem worków pod oczami, a inne przyczyny nie tłumaczą ich powstawania u Ciebie, warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze skierowania na odpowiednie badania. Dzięki temu można wcześnie wykryć niektóre choroby.

Wszystkie te elementy wywierają wpływ na kondycję skóry w okolicach oczu.

Jak pozbyć się worków pod oczami – zabiegi i sposoby

Istnieje możliwość likwidacji cieni i worków pod oczami z wykorzystaniem zróżnicowanych zabiegów na twarz, które zregenerują skórę w tej okolicy. To sprawdzone metody pozbywania się tego uciążliwego problemu. Żaden krem nie daje tak szybkich i wyraźnych rezultatów.

Redukcja cieni pod oczami

Specjalistyczny zabieg usuwania worków pod oczami polega na wstrzyknięciu roztworu pod powieki dolne – w okolicę podoczodołową, czyli w dolinę łez. W naszej klinice stosujemy preparaty na bazie kwasu hialuronowego. Procedura jest mało czasochłonna – wystarczy od 15 do 30 minut. Efekt utrzymuje się przez około rok, następnie warto ją powtórzyć. Preparat wypełnia zwiotczałe obszary, nadając im ponownie elastyczność i napięcie. Nawilża skórę, jest świetnym antyoksydantem i stymuluje komórki do regeneracji, pozwalając na rewitalizację okolic. Żel stopniowo wypełnia tkanki, co sprawia, że nie powstają grudki – pochłania wodę równomiernie i w sposób kontrolowany.

Dermapen

To nowatorska metoda, polegająca na nakłuwaniu konkretnych miejsc, wykorzystująca naturalne właściwości skóry – zdolność do regeneracji. Te niezauważalne mikrouszkodzenia pozwalają na intensywną stymulację fibroblastów, niejako zmuszając je do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny, a co za tym idzie – wzmocnienia włókien kolagenowych. W tym przypadku efekty są zarówno natychmiastowe, jak i stopniowe. Z czasem włókna są coraz mocniejsze i bardziej zwarte, dzięki czemu tkanki odzyskują jędrność i przestają być wiotkie. Powoduje lepsze nawilżenie i odżywienie, a co za tym idzie – rozświetlenie nakłutych obszarów. Redukuje także niejednolity koloryt skóry, a zagęszczenie skóry sprawia, że cienie stają się mniej widoczne.

Laser frakcyjny CO2

To laser medyczny, wyspecjalizowany do redukcji wszelkich przebarwień, zmarszczek i bruzd, umożliwiający poprawę jędrności skóry. Takie spektrum działania pozwala na skuteczną walkę z workami pod oczami. Laser stymuluje stopniową regenerację skóry przez kolumnowe mikrouszkodzenia. Niewielkie otwory znajdują się w na tyle dużych odstępach, że tkanki swobodnie się goją, a ich wymiana na nowe oraz zdrowe wyraźnie niweluje problem worków i cieni.

Czy są jakieś domowe sposoby na worku pod oczami?

Wiele kobiet zastanawia się, czy da się zmniejszyć opuchliznę bez wychodzenia z domu. Istnieje szereg dobrych praktyk, dzięki którym można łagodzić problem z workami pod oczami.

  • Nakładanie torebek herbaty i plasterków ogórka;
  • Drenaż limfatyczny;
  • Odpowiednie kosmetyki, zwłaszcza kremy zawierające przede wszystkim witaminy C i E i dokładnie nawilżające skórę;
  • Zdrowy tryb życia – unikanie „zarywania nocy”, pełnowartościowa dieta, dostosowana do wydolności aktywność fizyczna.

Są to jednak bardziej działania profilaktyczne, niż faktyczna redukcja. Jeśli opuchlizna jest nasilona i utrzymuje się od dłuższego czasu, prawdopodobnie niezbędne będą specjalistyczne zabiegi. Stosowanie nawet najdroższych kosmetyków nie odwróci procesu starzenia ani skutków przebiegu chorób.

Velvet Clinic – zapomnij o workach pod oczami!

Nasz zespół lekarzy i kosmetologów każdego dnia pomaga odzyskać kobietom i mężczyznom pewność siebie i poczucie własnej atrakcyjności. Weryfikując objawy tworzymy szczegółowe strategie leczenia i dostosowujemy je do oczekiwań pacjentek. Wiemy, jak można pozbyć się worków pod oczami – dzielimy się naszym doświadczeniem i fachową wiedzą. Zapraszamy do rejestracji przez formularz kontaktowy!

Zabiegi rekomendowane

WYPEŁNIANIE KWASEM HIALURONOWYM

WYPEŁNIANIE KWASEM HIALURONOWYM

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE

ULTRAFORMER III

ULTRAFORMER III

Chcesz pozbyć się worków pod oczami?

Napisz do nas!